Brafitting- dopasowywanie idealnego kroju i rozmiaru biustonosza- czy robimy to wyłącznie dla wygody? A może także dla naszego zdrowia?
Statystyki pokazują, że wciąż aż 80% kobiet nosi źle dobrany stanik.
Nie zdajemy sobie sprawy, że to co niewidoczne jest bardzo istotne, dlatego bardzo często nie przywiązujemy uwagi jaką bieliznę kupujemy i gdzie to robimy.
Bardzo niska świadomość kobiet dotycząca negatywnych konsekwencji noszenia staników kupowanych „na oko” sprawia, że wybierają produkty z sieciówek. Tam niestety nie znajdziemy tak bogatej rozmiarówki w obwody i miseczki, jak w sklepach z bielizną damską. Masowi producenci oferują tanie, niskiej jakości biustonosze, które bardzo szybko rozciągają się i zniekształcają tracąc swoje właściwości prawidłowego podtrzymania biustu. Na pierwszy rzut oka biustonosz z sieciówki różni się od tego markowego dużo niższą ceną, która nie wynika tylko z ogromnej skali na jaką produkują. To jest spowodowane przede wszystkim ukrytą różnicą jakości materiałów i ilości elementów z ilu uszyty jest ten pierwszy biustonosz. Sieciowe staniki to przeciętnie kilkanaście połączonych kawałków, dla porównania markowy biustonosz Agio ma ich grubo ponad trzydzieści.
Liczy się zatem gdzie szukasz bielizny dla siebie, jaka jest twoja świadomość rozmiaru biustonosza i fasonu, który posłuży twojemu rodzajowi piersi, a tych uwierz jest troszkę…
Źle dobrany rozmiar i fason biustonosza niesie za sobą szereg przykrych dla zdrowia i wyglądu konsekwencji, a pierwszym sygnałem jest brak komfortu. Im dłużej kobieta nosi taki stanik tym bardziej pracuje by te uciążliwe dolegliwości, wygląd sylwetki i kondycje piersi ulegały trwałemu pogarszaniu.
Przejdźmy do konkretów i sprecyzujmy co możemy odczuwać gdy nasz biustonosz niekoniecznie jest w naszym rozmiarze. Otóż może powodować bóle głowy, bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym i piersiowym, zwłaszcza u kobiet z cięższym biustem. Prawidłowo dobrany biustonosz odciąża kręgosłup i pomaga korygować postawę prostując sylwetkę. To dodaje nam pewności siebie i sprawia, że w łatwy sposób stajemy się bardziej atrakcyjne. Nosząc stanik w nieprawidłowym rozmiarze same przyczyniamy się do zniekształcania naszej sylwetki ponieważ nieodpowiednio podtrzymany biust „ucieka na plecy” i leży na brzuchu zakrywając talię. Źle dobrany stanik ma też bolesny wpływ na naszą skórę powodując jej otarcia i rany spowodowane przemieszczaniem się biustonosza lub wbijaniem się fiszbin. I tu najgroźniejszy skutek to pojawienie się torbieli w piersiach. Może do tego dojść gdy końce fiszbin w złym fasonie lub rozmiarze, każdego dnia po kilkanaście godzin uciskają tkankę. Pamiętajcie fiszbiny mają okalać piersi, nigdy nie mogą na nich leżeć!
Na pewno zaskoczeniem będzie też fakt, że zbyt mały stanik, który uciska wrażliwe miejsca takie jak klatka piersiowa, piersi czy ramiona przyczynia się do nieprawidłowego przepływu tkanki limfatycznej, co może pośrednio prowadzić nawet do rozwoju raka piersi. Limfa, inaczej zwana chłonką to płyn tkankowy spływający do naczyń chłonnych, tworzących układ naczyń limfatycznych (chłonnych). Limfa ma za zadanie zebrać substancje toksyczne z naszego organizmu i odprowadzić je do węzłów chłonnych, które filtrują chłonkę oczyszczając ją z wirusów, bakterii, grzybów i komórek nowotworowych oraz produkują przeciwciała. Naczynia chłonne klatki piersiowej i kończyn górnych odprowadzają chłonkę do węzłów chłonnych pachowych. Następnie limfa jest kierowana do przewodu piersiowego i przewodu chłonnego prawego, które u podstawy szyi łączą się z dwiema żyłami. W ten sposób limfa wraca do krwioobiegu. Bardzo ważne dla naszego zdrowia jest to aby żaden sposób nie zaburzyć procesu krążenia limfy w naszym organizmie.
Uszkodzenie więzadeł Coopera to kolejna konsekwencja długotrwałego noszenia biustonosza, który nie daje wsparcia naszym piersiom. Wspomniane więzadła to tkanka łączna w piersiach, która pomaga zachować integralność strukturalną piersi. A dosłownie można je porównać do sprężynek, które pod wpływem siły grawitacji i ciężaru piersi wyciągają się tracąc swój kształt i moc. Więzadła Coopera są w sposób elastyczny przyczepione do obojczyka, czyli dużej kości pomiędzy ramieniem i klatką piersiową, co daje biustowi jego charakterystyczny kształt i formę. Gdy biust dosłownie wisi na tych więzadłach, nie podtrzymany dochodzi do ich uszkodzenia co daje efekt obwisłych i zdeformowanych piersi.
Mając powyższe na uwadze, brafitting czyli odpowiednie dopasowanie stanika możemy zaliczyć do działań profilaktycznych w walce z rakiem piersi. Prawidłowo dopasowany biustonosz ma być opinający i naprężony tak aby dobrze podtrzymywać biust ale jednocześnie musi być wygodny, umożliwiać swobodne oddychanie i nie dawać poczucia jakiegokolwiek dyskomfortu czy bolesnego ucisku. Ramiączka biustonosza mają wspomagać podtrzymanie obwodu w taki sposób by były odpowiednio naprężone ale nie mogą wrzynać się w ciało i powodować bólu co stanowi zagrożenie dla układu chłonnego.
Dobrze dobrany stanik, to gwarancja pięknego, jędrnego i co najważniejsze zdrowego biustu. Stanik ma być nie tylko ładny czy modny ale musi przede wszystkim odpowiednio podkreślać biust i być komfortowy w codziennym użytkowaniu. Taki prawidłowy biustonosz szybko doda każdej kobiecie pewności siebie dzięki podkreśleniu zalet kobiecej sylwetki – wyeksponuje biust, podkreśli dekolt, odsłoni talię. Większość kobiet nosi swój biustonosz ponad piętnaście godzin dziennie, dlatego musi on być tak samo wygodny jak ulubiona para dżinsów!
Jeśli chcesz być zdrowa, czuć się komfortowo i pięknie, koniecznie postaraj się o wybór właściwego biustonosza dobrej jakości, najlepiej z pomocą brafitterki. Rolą brafitterki jest zebranie odpowiedniego wywiadu i znalezienie odpowiedniego rozwiązania podtrzymania i ekspozycji biustu klientki, które jest przede wszystkim komfortowe i bezpieczne.
W naszym poradniku Nowoczesnej Kobiety możesz sprawdzić jak dobrać biustonosz oraz poznać cechy źle dobranego biustonosza.