Skorzystaj z 20% rabatu na bieliznę aż do 5 maja! Wpisz kod MAJ20

Wyszukiwarka
Strona główna Jak dbać o bieliznę?

Jak dbać o bieliznę?
Podobnie jak wiele kobiet nosi źle dobraną bieliznę tak często jej wygląd i zużycie pozostawia wiele do życzenia. Wynika to w 90% ze złej konserwacji, zbyt częstego eksploatowania a także złego przechowywania. Podpowiadamy jak dbać o bieliznę by posłużyła nam przez lata.

Jak przedłużyć życie biustonosza?
Troska o naszą bieliznę zaczyna się od zasady trzech biustonoszy, wedle której powinniśmy mieć minimum trzy biustonosze z jednego kroju, fasonu, koloru itd. Jeden nosimy, drugi się relaksuje a trzeci pierzemy. Pamiętaj nie noś tego samego biustonosza dwa dni z rzędu. Po jednym dniu dajemy mu odpocząć i odkładamy do szuflady. Delikatne włókna elastyczne stanowią o sile podtrzymania biustu. To dzięki nim pas obwodu pracuje i rozciąga się. Niestety te sprężyste nitki ogromnie nie lubią wysokiej temperatury, która osłabia je i powoduje pękanie lub kruszenie się. Jeśli po całym dniu noszenia odłożymy nasz biustonosz włókna elastyczne zrelaksują się i powrócą do stanu wyjściowego. W ten sposób stanik posłuży nam o wiele dłużej. Dobry jakościowo biustonosz to około 200 dni noszenia przy 3 biustonoszach zapewnimy mu minimum dwa lata w dobrej kondycji.

Jak dbać o bieliznę- Jak prać biustonosz?
W przeciwieństwie do majtek, biustonosze najlepiej prać nie rzadziej niż raz na kilka użyć. Większość producentów bielizny zaleca pranie ręczne i nie sposób się z tym nie zgodzić. Biustonosz to delikatny i nad wyraz skomplikowany twór. By zachować elastyczność obwodu, który jak wiemy pełni kluczową rolę, należy prać go ręcznie w niskiej temperaturze. Nie wyżymamy, nie wykręcamy a delikatnie wyciskamy wodę. Bielizna powinna wyschnąć samoczynnie. Jeśli na własne ryzyko decydujemy się na pralkę to wybieramy super delikatny cykl prania. Biustonosz wkładamy do woreczka z siatki albo jeszcze lepiej do specjalnej kuli. Absolutnie nie wirujemy by nie wyszły fiszbiny, nie suszymy w pralce ani na kaloryferze by nie uszkodzić włókien elastycznych. Temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 30st C. Nie używamy do prania proszku, bo jest zbyt agresywny i trudno go wypłukać, a bielizna ma bliski i bezpośredni kontakt ze skórą. Najlepiej sięgnąć po płyn do tkanin delikatnych lub specjalnie dedykowane płyny do prania bielizny.
Pamiętajmy, że pranie w pralce w za wysokiej temperaturze niszczy włókna elastyczne (pękają i łamią się), które każdego dnia narażone są na zniszczenie przez rozciąganie i podgrzewanie ich w trakcie noszenia. Zgodnie z prawem producent może odrzucić reklamację, jeśli biustonosz konserwowany był niezgodnie z instrukcją.

Jak przechowywać biustonosze?
Nieumiejętne przechowywanie bielizny może doprowadzić podobnie jak nieprawidłowe pranie do  deformacji. Jeśli nie masz specjalnej bieliźniarki, szyfoniery czy komody z siedmioma szufladami zwanej tygodniówką to wygospodaruj dla swojej bielizny przynajmniej osobną szufladę lub półkę w szafie. Warto zainwestować także w specjalne pudełka lub separatory, które pozwolą lepiej zorganizować przestrzeń i zabezpieczyć bieliznę. Usztywniane biustonosze układaj jeden za drugim rozpięte by pasy obwodu nie odgniatały się na miseczkach. Drugi sposób to składanie biustonoszy jednak bardzo ostrożnie układając jedną miseczkę na drugą bez wywijania na drugą stronę. Obydwie miseczki muszę wierzchem leżeć do góry. Inaczej sprawa wygląda w przypadku miękkich biustonoszy, które bezpiecznie możemy złożyć na pół. Wszystkie te zasady należy także stosować w odniesieniu do strojów kąpielowych. Tu warto wspomnieć, że kostiumy w odróżnieniu do biustonoszy należy prać po każdym użyciu. Nie wolno ich suszyć bez dokładnego wyprania lub przynajmniej wypłukania po wyjściu z basenu czy powrocie z kąpieli słonecznych. Substancje dodawane do wody w basenie lub kosmetyki ochronne przed słońcem pozostawione na powierzchni materiału mogą zniszczyć włókna lub wybarwić kolor. A skoro wakacyjne podróże to pamiętajmy też o starannym pakowaniu naszej bielizny. Tu obowiązują te same zasady składania biustonoszy co w bieliźniarkach. Biustonosze nie preferują dna walizki a tym bardziej bliskości butów czy innych sztywnych elementów.
Zadbana, czysta bielizna w doskonałej kondycji to przede wszystkim komfort, znakomite samopoczucie i świadomość  bycia atrakcyjną.